if (($mode=="konkurs") || ($mode=="dom_2010") ||($mode_=="dom_2011")||($mode_=="dom_2012")||($mode_=="dom_2013"))include("lewe_menu_konkurs.php");
?>
|
|
|
if ($mode=="gielda") include("lewe_menu_gielda_mieszkan.php");
?>
|
if ($mode=="targi") include("lewe_menu_targi.php");
?>
|
|
|
|
|
|
|
|
Kryształowa Cegła na Euro 2012
Kurier Lubelski - 12.06.2008 - oryginał: kliknij...
ROZMOWA
* Robert Rycąbel:
W tych dniach wszyscy żyjemy piłką. Postarajmy się jednak wybiec w przyszłość, za 4 lata, gdy piłkarski świat skieruje oczy na Polskę i Ukrainę, które będą organizatorami Euro 2012.
Kazimierz Widysiewicz, prezes PTM Lublin:
Najbliższe lata to także czas przygotowania i realizacji wielkich inwestycji związanych z Euro 2012.
Właśnie dlatego organizatorzy z Polski i Ukrainy oraz patroni konkursu „O Kryształową Cegłę” (przypomnę – po raz pierwszy konkurs dokumentujący budowlane dokonania XX wieku w województwie lubelskim odbył się w Lublinie w 2000 roku) postanowili rozszerzyć go o kategorię specjalną: EuroUnia Football & Architecture, dotyczącą projektów realizowanych dla potrzeb Euro 2012. Chodzi o wyłonienie w pierwszym etapie najlepszych koncepcji funkcjonalno-przestrzennych, wizualizacji wielofunkcyjnych zespołów obiektów i urządzeń, a na koniec zrealizowanych do końca inwestycji. Postanowiliśmy też zaprosić przy tej wyjątkowej edycji Kryształowej Cegły w latach 2008-2012 gospodarzy miast i regionów, którym dane będzie gościć uczestników, sportowców i kibiców mistrzostw.
* A skąd pomysł połączenia konkursu budowlanego ze sportem?
Jako organizatorzy największego w tej części Europy przeglądu nowych i modernizowanych inwestycji budowlanych także chcemy towarzyszyć przygotowaniom do Euro 2012. I promować najlepsze realizacje obiektów sportowych i wielu innych, projektowanych i budowanych właśnie z myślą o Euro. Rozszerzenie konkursu zakłada wymianę dokonań i rywalizację inwestorów, autorów i wykonawców najlepszych realizacji budowlanych, zarówno nowych jak i modernizowanych. Skala zamierzeń inwestycyjnych w Polsce i na Ukrainie jest znacząca i obejmuje stadiony oraz obiekty zaplecza sportowo-szkoleniowego, hotelowo-wypoczynkowego, infrastrukturę turystyczną (gastronomia, handel i in.), drogi i budowle inżynierskie, także przestrzenie publiczne służące oprawie wydarzeń. |
WARSZAWA
Wizualizacja stadionu na Euro 2012.
UKRAINA
Projekt stadionu w Odessie.
UKRAINA
Projekt areny sportowej we Lwowie.
POLSKA
Tak będzie wyglądał stadion w Poznaniu. |
* Jak zareagowali gospodarze polskich miast i regionów związanych z organizacją Euro?
Pomysł spotkał się z dużym entuzjazmem z ich strony. Oficjalne potwierdzenie patronatu zgłosili już m.in. prezydenci Warszawy i Wrocławia oraz merowie Kijowa i Lwowa.
* Piłkarskie mistrzostwa to ogromna inwestycja na niespotykaną skalę. A jak będzie przebiegała konkursowa rywalizacja?
Jako organizator konkursu Polskie Towarzystwo Mieszkaniowe Lublin na swojej stronie internetowej www.ptm.lublin.pl buduje zakładkę, dotyczącą inwestycji realizowanych dla potrzeb misrzostw Europy w piłce nożnej w Polsce i na Ukrainie w 2012 roku. Graficznie będziemy przedstawiać i dokumentować kolejne etapy powstawania stadionów i obiektów towarzyszących. Przy okazji już teraz chcę prosić o pomoc w tworzeniu, gromadzeniu oraz systematycznym uzupełnianiu materiałów dotyczących wizualizacji i koncepcji programowo przestrzennych inwestycji. Po analizie wniosków z wizji lokalnych i w oparciu o zgromadzoną dokumentację ikonograficzną kapituła konkursu będzie dokonywała oceny.
* Mistrzostwa za 4 lata. A co w tym roku?
Już w obecnej edycji konkursu ocenie zostaną poddane koncepcje programowo-przestrzenne (w tym wizualizacje) obiektów sportowych i innych związanych z mistrzostwami Europy. Kolejne fazy oceny obejmować będą w latach 2009 – 2011 – proces realizacji inwestycji (z dokumentowaniem jakości wykonania poszczególnych etapów prac, ocenę obiektów skończonych). W roku 2012, tuż przed rozpoczęciem mistrzostw, możliwa będzie pełna ocena obiektów, na przykład, czy spełniają wymogi stawiane przez tak ważną imprezę, w tym też aspektów związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa.
* A lubelskie akcenty na Euro 2012? Nie zanosi się u nas na wielkie wydarzenia sportowe...
Lublin, jako ważny punkt na szlaku turystycznym i gospodarczym Północ-Południe, a także Wschód-Zachód, oraz historyczne miejsce zawiązania pierwszej w Europie unii dwóch państw (i wielu narodów) – a dziś „kolebka” prestiżowego konkursu – zasługuje na wyraźny akcent na mapie kontynentu. Nie widzę przeszkód, by te wszystkie racje połączyć w jedną inicjatywę dla dobra miasta i regionu oraz Polski Wschodniej. Tym bardziej że konkurs jest unikatowym, ale już rozpoznawalnym instrumentem, wzmacniającym markę Lublina i regionu. Biorąc pod uwagę trudności, jakie możemy napotkać przy próbie zgromadzenia w jednym czasie i miejscu międzynarodowej kapituły, organizator zaproponuje Komitetowi Organizacyjnemu, by rozstrzygnięcie konkursu w kategorii EuroUnia Football & Architecture odbyło się właśnie w Lublinie – w studiu telewizyjnym, około 2 tygodnie przed rozpoczęciem mistrzostw Europy. Na wzór konkursów Eurowizji zorganizujemy telemost, łączący Polaków i Ukraińców. Obejmie 12 miast gospodarzy mistrzostw (w tym rezerwowych) oraz miast patronów i współorganizatorów konkursu. Wielki finał konkursu z wręczeniem nagród odbędzie się w grudniu 2012 roku – zgodnie z wstępnymi ustaleniami, we Lwowie. Musimy wykorzystać tę szansę, tym bardziej że nie będzie dane Lublinowi być organizatorem spotkań piłkarskich w którejś z grup. Musimy działać w sposób zorganizowany, by osiągnąć możliwie największe korzyści, wspólnie: Lubelskie z Podkarpaciem i Podlasiem, także Wołyniem, biorąc pod uwagę perspektywę lat 2007-2012, a także wykraczając jeszcze dalej poza 2012 r. Jeżeli chcemy dołączyć do grupy europejskich liderów, należeć do elit sukcesu, z których wzory czerpać będą inni, obecność w konkursie i współpraca przy jego organizacji staje się publiczną i biznesową sprawą. |
DOM 2008
Ten lubelski konkurs budowlany, teraz o zasięgu europejskim, wyłania co roku najlepsze inwestycje budowlane – obecnie po obu stronach wschodniej granicy Unii Europejskiej. Organizatorzy chcą go rozszerzyć na pozostałe kraje (województwa, obwody), przylegające z obu stron do wschodniej granicy UE – od Skandynawii po Bałkany (stąd hasło: Na Szlaku Słońca i Śniegu). Przypomnijmy, że do minionej VII edycji konkursu napłynęło 68 zgłoszeń z lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego – w Polsce, lwowskiego i wołyńskiego – na Ukrainie, brzeskiego – na Białorusi, wileńskiego i alytus – na Litwie oraz koszyckiego – na Słowacji.
Organizacją konkursu zajmuje się Polskie Towarzystwo Mieszkaniowe Lublin. Konkursem kieruje komitet organizacyjny, który powołuje kapitułę. Wręczenie nagród i wyróżnień obecnej edycji Kryształowej Cegły nastąpi w grudniu w Lublinie.
Robert Rycąbel |
|
|
|